Pokládka podlahy
Dřevěné a laminátové plovoucí podlahy
Pokládka plovoucí podlahy není příliš složitá a zvládne ji každý domácí kutil se standardním vybavením. Přesto ale doporučujeme svěřit Vaši novou podlahu do rukou odborníků, a to především z důvodu mimořádně důležitého vyrovnání původního podkladu před samotnou pokládkou. Vyrovnáním podkladu (např. samonivelační stěrkou) se předejde tzv. "houpavému efektu," což může způsobit nenávratné poškození zámkových spojů a narušit celistvost plovoucí podlahy.
Podkladní vrstva musí být nejen rovná, ale je také velmi důležité, aby byl podklad suchý, čistý a dostatečně pevný. Hlavně nesmí obsahovat zbytkovou vlhkost, což lze vyzkoušet jednoduchým testem. Položte fólii nebo igelit na připravený podklad a pokud bude druhý den pod fólií viditelně vlhko, není tento podklad ještě dostatečně vysušen. Pokud vlastníte zařízení na měření vlhkosti, neměla by vlhkost podkladu u plovoucího systému překročit 2%! Pozor si dávejte také na vhodné klimatické podmínky v místnosti, kde se bude podlaha pokládat. Ideální teplota by měla být v rozmezí od 18°C do 24°C při relativní vlhkosti vzduchu maximálně 65%. Vhodné je také kvůli "aklimatizaci" jednotlivé balení podlahy rozložit po místnosti po dobu alespoň 48hod. před pokládáním.
Pokud je podklad v pořádku, lze zahájit samotnou pokládku. Nejprve se pokládá polyetylénová (PE) fólie, která slouží jako izolace proti vlhkosti (nepoužívá se u dřevěného podkladu) o síle min. 0,2mm s překrytím jednotlivých pásů o 20-30cm. Spoje se přelepí vhodnou lepící páskou. U zdí se pak nechává přesah této fólie cca 5cm nad podlahu. Na tepelnou izolaci a izolaci kročejovéhu hluku nejlépe poslouží korek, běžně se ale používají různé polyuretanové, polystyrénové nebo dřevovláknité podložky, které pokládáme přímo na PE fólii.
V této fázi se začínají pokládat jednotlivé dílce podlahy. Většinou jsou dílce pokládány ve směru světla procházejícího oknem. Pokud tomu nebrání například atypický tvar místnosti je vždy nejlepší začít v levém rohu stranou s perem ke zdi. Jelikož je dřevěná nebo laminátová podlaha náchylná na změny klimatických podmínek, čímž může docházet k jejímu smršťování nebo naopak bobtnání, je proto velice důležité ji celoplošně oddělit od pevných částí v místnosti, jako jsou stěny, sloupy, trubky topení apod. Tato vymezení neboli dilatační spáry lze jednoduše vytvořit pomocí rozpěr nebo distančních klínů. Provádějí se v příčném i podélném směru s minimální vzdáleností 10mm od zdi.
Další dílce se přikládají pod určitým sklonem (asi 15°) nejdříve horní a poté i boční stranou do zámkového spoje a mírným poklepáváním přes příklepový špalík se zajistí správné zaklapnutí pera do drážky. Tam, kde je podlahové vytápění, u velkých nebo hodně zatěžovaných místností se doporučuje lepit čelní strany k sobě lepidlem. Poslední dílec v řadě se řízne na požadovanou délku a pokud je odřezek alespoň 40cm dlouhý, lze jej použít jako první díl následující řady. Po položení dvou až tří řad se zkontroluje rovnoběžnost podlahy se zdmi a pokud je vše rovné, lze systematicky pokračovat až k poslední řadě v místnosti.
Také u poslední řady je většinou zapotřebí seříznout lamelu, a to hlavně podélně a rovnoběžně se zdí. To se nejlépe provede pomocí zbytku jednoho dílu originální šířky a tužky, kdy se přenese profil stěny na dílce po celé řadě. Nesmí se opět zapomenout na dilatační spáru. Po seříznutí na požadovanou šířku se dílce vloží do vodící drážky předchozí řady a obvyklým způsobem za pomocí táhla nebo páčidla se provede zajištění zámkového spoje.
Podlaha je v tuto chvíli položená a pokud se nepřidávalo do spojů lepidlo, lze po ní okamžitě chodit. Po odstranění všech vymezovacích klínů následuje montáž soklových lišt. Pro správné řezání úhlů a napojení lišt v rozích nejlépe poslouží pokosová pila. Lze také použít nasazovací koncovky na lišty pro vnitřní a vnější rohy, ukončení i spojky na prodloužení délky. Lišty se připevňují speciálními profily do zdi a v případě nerovnosti stěn se vzniklé spáry po obvodu utěsní trvale pružným tmelem odpovídající barvy.
Vinylové podlahy